Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Jak oceniacie działalność Straży Rybackiej?

lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Posty: 443
Skąd: Toruń


  Wysłany: Nie Cze 10, 2007 14:19   Jak oceniacie działalność Straży Rybackiej?

W wielu tematach przejawia sie wrogie nastawienie do Straży Rybackiej przez wielu użytkowników tego forum. Psuje to trochę niektóre wątki. Może porozmawiajmy o tym co nas boli w tym temacie? Mam nadzieje, że rozmowa będzie prowadzona w cywilizowanym stylu bez zbędnych uniesień...

Na początek moje zdanie:

a) co mnie boli w działalności Strażników?

- bardzo rzadkie kontrole, nawet na naszej największej polskiej rzece,
- kompletny brak zainteresowania kłusownictwem masowym,
- czasem kompletna nieznajomość wędkarstwa (przykład poniżej),
- zbyt poważne czasem podejście do tematu (przykład poniżej),

b) co mogę uznać za plus działalności Strażników?

- bardzo ładnie prezentują sie przypakowani, opaleni panowie w firmowych mocno przylegających do ciała strojach, (przynajmniej kobietom sie to podoba, mnie nie za bardzo, ale o gustach sie nie dyskutuje),
- w miarę dobra kultura w rozmowie (dzień dobry, do widzenia, biorą?),

Przykłady:

- na nieznajomość przepisów - starszy pan siedział sobie na bulwarze i w spokoju łapał to płoteczki, to uklejki, podszedł strażnik popatrzył w siatkę i widząc niewymiarowego klenika powiedział do dziadka: ładna płotka. Sprawdził dokumenty i odszedł sobie spokojnie.
- na zbyt poważne podejście do tematu - mały dzieciak, młody pasjonat wędkarstwa łowił sobie najspokojniej w świecie uklejki, z racji swojego młodego wieku karty wędkarskiej jeszcze nie posiadał, co miał strażnik zrobić małemu? A jakże - złamał spławik!

Głupie przykłady, wiem. Ale momentami ręce na to wszystko opadają. Zamiast wziąć sie do roboty to ci panowie wolą pokontrolować sobie dzieciaków, bo tak łatwiej, i butki od błota sie nie pobrudzą, po prostu relaks nad wodą. Szkoda, że kilkaset metrów dalej najspokojniej w świecie dwójka osiłków wyciąga siatkę pełną dorodnych leszczy i płoci...

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Macie jakieś przykłady złej działalności Strażników? A może macie jakieś plusy? Piszcie.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 51
Posty: 837
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 14:46   

Osobiście nie jestem wrogo nastawiony do Straży Rybackich co więcej jestem członkiem SSR (niestety obecnie nieaktywnym z powodu pobytu za granicą).
Co do kontroli to muszę przyznać że dzięki temu że jestem członkiem SSR mam troszkę wiedzy na temat działalności zarówno PSR jak i SSR oraz straży powoływanych przy Okręgach PZW.
Mamy pretensje że jesteśmy bardzo rzadko kontrolowani a czasami wręcz nigdy nie mieliśmy kontroli nad wodą.
Sam osobiście nigdy nie byłem kontrolowany nad Wisłą ale zdaje sobie sprawę jak wielkie obszary mają do kontroli Strażnicy a jak niewielu ich jest.
Członkowie SSR mają bardzo niewielkie prawa i dlatego też bardzo często odstępują od kontroli.
Kilkakrotnie w swoim życiu zdejmowałem zastawiane sieci na Wiśle i niejednokrotnie wzywałem Straż gdy wiedziałem że sam nie jestem sobie w stanie poradzić nad wodą.
Nie dziwie sie też strażnikom że nie reagują na wszystkie informacje o kłusownictwie bo czasami to właśnie kłusownicy dzwonią i wysyłają straż w jakieś miejsca a sami w innych kłusują.
To że czasami trafiają sie niedokształceni lub niedoinformowani Strażnicy to jest duży minus.
W trakcie treningów przed Pucharem Wędkarza Polskiego kilku wędkarzy zostało skontrolowanych w miejscowości Szczucin przez PSR.
Kontrola odbyła sie szybko i sprawnie ale jest jeden problem otóż pracownicy PSR nic nie wiedzieli o odbywających sie na tym terenie zawodach co więcej nie wiedzieli że wędkarze na czas zawodów są zwolnieni z opłat za wędkowanie na wodach Okręgów na których odbywały sie zawody a takie informacje według mnie powinni oni posiadać.
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Ostatnio zmieniony przez zanderek Czw Cze 14, 2007 18:55, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Posty: 443
Skąd: Toruń


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 14:55   

Jakkolwiek pierwszy post miałby nie zabrzmieć nie miałem na myśli uogólniać. Wiem, że niektórzy z Was strażników staracie sie, ale niestety tylko niektórzy.
Jeśli chodzi o zbyt małe prawa, to także sie zgadzam, to powinno zostać zmienione.

Nie umniejsza to jednak skali problemu. Kłusownictwo szerzy sie i to bardzo, niedługo ryb zabraknie. Na mapach Polski są tereny gdzie kłusownictwo jest najbardziej rozpowszechnione i myślę, że w tym kierunku trzeba sie tym zająć, niech ci ludzie nie myślą, że są bezkarni.

Walczcie o to żebyście mieli jak największe prawa, ale też i wykorzystujcie je w należyty sposób. (motyw dzieciaka i złamanego spławika).
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 51
Posty: 837
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 15:02   

Lesiu zgadzam sie z Tobą ale niestety zawsze sie trafi ktoś kto dzięki posiadaniu uprawnień SSR będzie sie czuł bezkarny a przykładem tego może być ta sytuacja:
http://www.malawisla1.pl/info.php?r_id=159
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Posty: 443
Skąd: Toruń


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 15:07   

Niestety. Takie przypadki zawsze są i zawsze będą. Czarna owca z immunitetem zawsze sie znajdzie. Oby tym razem prawo zwyciężyło.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Paweł Lorpio 

Wiek: 38
Posty: 58
Skąd: Grudziądz


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 15:12   

Ja powiem tylko tyle że na tym forum jak i na innych , najwięcej mają do powiedzenia , osoby które nie mają żadnego pojęcia na temat straży a na dodatek są wrogo do niej nastawione ,
Tak jak napisali koledzy powyżej wiele strażników łamie przepisy , a druga grupa ich porostu nie zna , ja jako strażnik przechodzę w jednym tygodniu 6 godzin obowiązkowych szkoleń ,na temat świata wędkarskiego i kłusowniczego .
I nie zgodzę sie z tym że strażnicy nie łapią kłusowników. wszystko zależy od poświecenia jakie wkładają w swoją prace , dla mnie zawsze priorytetem było złapanie kłusownika , nie wędkarza czy dziecko które bawi sie nad wodą .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Posty: 443
Skąd: Toruń


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 15:17   

Wiec dbajcie o swoje zastępy. To jak Was ludzie będą postrzegać zależy tylko i wyłącznie od Waszego działania. Jeśli będziecie łoić kłusowników raz za razem i będzie to w jakiś sposób widoczne na co dzień to będę wam brawa bił i będę Wam dziękował.

Nie jestem wrogo nastawiony, po prostu oczekuje od ludzi, obojętnie co by nie robili, że będą to robią rzetelnie i zgodnie z normami etyki.

W dziedzinie ochrony wód potrzebna jest silna ręka, na razie takiej brakuje.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 51
Posty: 837
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 15:25   

Bardzo dobrze ze odbywasz szkolenia na temat świata wędkarskiego i kłusowniczego i uważam że wszyscy Strażnicy powinni brać udział w takich szkoleniach.
Ciesze sie też że jak napisałeś cyt.
Pawe3 Lorpio napisał/a:
dla mnie zawsze priorytetem było złapanie kłusownika , nie wędkarza czy dziecko które bawi sie nad wodą .

I mam nadzieje że taka zasada będzie Ci cały czas przyświecała.
A na marginesie to masz Ciekawe zainteresowania cyt.:Zainteresowania: wedkarsrswo , łowictwo , komputery , ładne dziewczyny.
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Ostatnio zmieniony przez zanderek Czw Cze 14, 2007 19:23, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
jarogi 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 59
Posty: 287
Skąd: Sosnowiec


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 15:26   

Niestety zdarzają sie takie sytuacje jak opisuje Lesiu, nie byłem osobiście świadkiem takiej sytuacji ale znam z opowiadań innych. To jednak jest margines moim zdaniem. Ja byłem kontrolowany tylko raz w mojej kilkunastoletniej praktyce wędkarskiej i o to mam faktycznie pretensje .... tylko pytanie do kogo?! Nie raz strażnicy wolą nie ingerować żeby zachować zdrowie, jednak też na często odwiedzanych łowiskach nie ma aż takiego zagrożenia, szerzy sie drobne kłusownictwo, ( nie wymiarowa ryba, przekroczenie limitów itp) Ważne w tej dyskusji jest żeby nie tylko narzekać, ale zastanowić sie jak pomóc strażnikom.
_________________
najlepsze ryby to te które zostają w wodzie! "catch and release" - złów i wypuść!!!!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paweł Lorpio 

Wiek: 38
Posty: 58
Skąd: Grudziądz


Wysłany: Nie Cze 10, 2007 16:23   

Kolego Jarogi strażnikom mogą pomóc wędkarze ,oraz ludzie którzy będą zgłaszać jeżeli zobaczą kłusownika .A tak w nawiasie to bycie strażnikiem nie jest łatwym i bezpiecznym zajęciem , kłusownicy stają sie coraz bardziej brutalni w tym co robią , i wiem doskonale ze nie jeden ma tyle odwagi żeby zaatakować , funkcjonariuszy policji czy straży, nie mówiąc już o wędkarzach ,którzy nie kiedy samo chcą interweniować . Dlatego jestem takiego zdania , że grupa strażników musi być jak jedna ręka , doskonale zgrani i zorganizowani , i oczywiście wiek także gra dużą rolę. .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Polski Związek Wędkarski » Jak oceniacie działalność Straży Rybackiej?

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum